Tatranská dobrovoľnícka služba úspešne ukončila svoju prvú sezónu

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 7.10.2013 o 14:36 | (upravené 7.10.2013 o 15:34) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  764x

Tatranský Okrášľovací Spolok dnes oficiálne ukončil svoju prvú dobrovoľnícku sezónu. Bol to náročný projekt, ale oplatilo sa! Dobrovoľníci z Tatranskej dobrovoľníkej služby (TDS) sa počas letných mesiacov venovali rozličným druhom prác. Čistili turistické chodníky od odpadu, prekopávali upchaté drenážne ryhy, prerezávali vegetáciou zarastené chodníky a pomáhali pri rekonštrukcii a prevádzke Galérie Encián na Skanatom plese. Celkovo dobrovoľníci odrobili viac ako 4280 hodín v hodnote prevyšujúcej 21 000 EUR. Ďakujeme!

Čistenie drenážnej ryhy na úpätí Gerlachovského štítuČistenie drenážnej ryhy na úpätí Gerlachovského štítuTatranský Okrášľovací Spolok

Aj keď dobrovoľníctvo je na Slovenku ešťe stále vnímané ako niečo nové, projekt TDS potvrdil, že aj u nás je o takúto formu trávenia voľného času pomerne veľký záujem. Za štyri mesiace sa u nás v Tatrách vystriedalo vyše 180 dobrovoľníkov z rôznych kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Najväčšiu účasť na projekte mali Slováci (68%), nasledovali Poliaci (22%), Česi (9%) a Nemci (1%).

Počas leta sa našim dobrovoľníkom podarilo odviesť úctyhodný kus práce!

  • vyčistiťili 815 drenážnych rýh,
  • odstránili z chodníkov 840 kíl odpadu,
  • prerezali 8600 metrov zarastených turistických chodníkov a
  • pomohli sprevádzkovať najvyššie položenú galériu v strednej Európe - Galériu Encián na Skalnatom plese.

Aj keď práca tvorila dôležitú zložku v harmonograme každého dobrovoľníka, celá sezóna 2013 prebiehala v priateľskom duchu. Mnohí zistili, že dobrovoľníctvo nie je len o verejnoprospešnej práci, ale najmä o zážitkoch, ktoré pri nej človek nadobudne. Spoločné opekačky, výlety do okolitej prírody, ale aj návštevy podtatranských miest Poprad a Kežmarok, patrili k bežným aktivitám dobrovoľníkov. Takto sa dá spojiť príjemné s užitočným.

Veríme, že práve Tatry sú pre dobrovoľníctvo ideálnym miestom. Na jednej strane prekrásne prostredie umožnuje úplne sa oslobodiť od každodenného stereotypu a načerpať novú silu. Na strane druhej, dobrovoľníci pomáhajú Tatrám formou verejnoprospešnej práce, ktorá zveľaďuje naše veľhory.

Úspešná premiéra dobrovoľníckeho projektu nás povzbudila k jeho pokračovaniu. Záujemcovia o dobrovoľníctvo tak budú môcť už začiatkom roka 2014 posielať prihlášky na ďalšiu sezónu. Otvorenie prihlášok oznámime na našom facebook-ovom profile.

Už teraz sa tešíme na budúcu dobrovoľnícku sezónu!

 

S pozdravom,

Matej Turjaník

Vedúci Tatranskej dobrovoľníckej služby

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?