Tatranské Haraburdy (Úvod)

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 23.1.2014 o 15:23 | (upravené 23.1.2014 o 16:52) Karma článku: 6,42 | Prečítané:  1336x

Hlavnou ideou projektu Tatranské Haraburdy je vyvolať diskusiu a prinútiť ľudí k úvaham! Kedže pôvodná stránka tatranské haraburdy už dlhšie z finančných dôvodov nefunguje, rozhodli sme sa ju presunúť do rubriky Tatranské Haraburdy na našom blogu. V úvode Vám prinášame stučný popis cieľa tohoto projektu.

Dlhodoba nás neteší stav niektorých historických budov stojacich na území Vysokých Tatier. Niektorí si ešte pamätáme ako sme v nich nakupovali mlieko alebo chodili na návštevi k priateľom, ktorý v nich bývali.

Dnes len bezútešne a najmä bezmocne chodíme okolo budov obohnaných vysokým plotom spoza ktorého na nás vykúkajú ošarpané omietky secesných striech, vykierov...

Kedže nemáme iné páky ako poukázať na stav niektorých budov na území Tatier a zároveň nemáme nástroje ako vlastníkov prinútiť k náprave tohto stavu, rozhodli sme sa tieto „haraburdy" skoncentrovať a kategorizovať na jednom mieste - tu na našom blogu. Veríme, že aspoň takto pritlačíme niektorých vlastníkov k záchrane týchto cenných architektonických skvostov, ktoré dotvárajú kolorit Vysokých Tatier.

Haraburda totiž predstavuje niečo nepotrebné, odhodené. Lenže my nechceme aby sa tieto stavby stali nechcenými a boli odsunuté nabok ako odhodené hračky. Chceme chodiť po parkoch, kde sú pekné budovy.

Budova spolu s okolitou zeleňou vytvára jeden konzistentný celok, ktorý pokojne a harmonicky vytvára jednotný kladný vzťah k okolitému prostrediu.

Dovolili sme si na blog umiestniť aj kultúrne pamiatky a pamätné miesta. Tu sme pojem haraburdy trochu nadniesli. Majú byť len metaforou starého. V tejto súvislosti nemajú pôsobiť hanlivo. Chceli sme ale, aby sme neprinášali len negatíva, ale aj pozitíva a aby sme ľudí motivovali vyhľadávať takéto a obdobné miesta.

 

Čítajte viac: http://tatransky.blog.sme.sk/c/347277/Tatranske-Haraburdy-I-Cast-Tatranska-Lomnica.html#ixzz2rEleigjU

(Spracoval Matej Turjaník)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?