Tatranská legenda ožíva, part 1

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 5.7.2013 o 8:14 | (upravené 5.7.2013 o 9:22) Karma článku: 14,64 | Prečítané:  5260x

Snívali sme o tom tri roky. Hľadali sme možnosti, spôsoby, peniaze. On po celý ten čas len ticho stál a hľadel na nás svojimi širokými, tu a tam rozbitými oknami. Len málokto tuší, čo táto legenda, ktorá s dôstojnosťou sebe vlastnou dala tvár Skalnatému Plesu, v sebe ukrýva. Aj vďaka dobrovoľníkom z Tatranskej dobrovoľníckej služby to chceme zmeniť. Lebo Encián si to zaslúži. A Tatry spolu s ním.

Keď sme začiatkom júna 2013 vstúpili do chátrajúcej budovy Encián na Skalnatom Plese, aby sme ju vypratali do pôvodnej podoby, nevideli sme hory odpadu. Nevideli sme visiace umakartové obklady, desaťročiami vychodené staré koberce, kopy fliaš z ktorých sa pilo pred dlhými rokmi. To čo sme videli, čo sme v prvom rade chceli vidieť, bola legenda driemajúca pod všetkým tým neporiadkom. Úžasná stavba, ktorá kedysi slúžila ako konečná stanica I. etapy lanovej dráhy a zároveň údolná stanica lanovky Skalnaté pleso - Lomnický štít.

Pôvodný projekt architekta Dušana Sama Jurkoviča investor počas výstavby rôznymi spôsobmi pozmenil a zasiahol tak do nádherných línií autorovho konceptu. Budovu postupne dopĺňali rôzne prevádzky, okrem technologického zázemia v nej bolo možné nájsť aj reštauračnú a ubytovaciu časť. Doba však bola k Enciánu neúprosná. Keď v 70.rokoch postavili novú kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso, do jej vedľa postavenej budovy sa postupne začal presúvať aj život z Enciánu. To chceme zmeniť. Budeme radi, ak sa nám v čo najväčšej miere podarí vrátiť budove jej pôvodnú podobu a oživiť ju. Aj preto ďakujeme už teraz najmä tým, ktorí Tatranskému okrášľovaciemu spolku poslali 2% z daní. Len vďaka týmto peniazom sme sa do toho konečne mohli pustiť. Nechceli sme okolo toho robiť veľa kriku, pretože od začiatku do toho ideme skromne, s úctou k miestu, ktorého genius loci si to naozaj zaslúži. Urobíme však maximum, aby ste si už toto leto mohli po návšteve Enciánu povedať, že to stálo za to. Držte nám palce. Ak sa pozriete na fotky, bude vám jasné, že to naozaj potrebujeme :)

Patrik Kolesár
encian.jpg


vitajtevinterieri.jpg

upratovanie.jpg

encianvyhlady.jpg

schodydo.jpg

spustnutecaro.jpg

skrytylomnicak.jpg

spiacakrasavica.jpg

foto: majo galajda

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V Izraeli hrozí vojna

Desiatky mŕtvych, stovky zranených.

Komentár Zuzany Kepplovej

Fico pokúša Krajniaka

Pomoc sa nedáva len tým, čo ju akože nezneužijú. To nie je odmena za dobré správanie.


Už ste čítali?