Krištáľové srdiečko vďaky Ferdinanda Martinenga

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 3.12.2013 o 10:40 | (upravené 23.1.2014 o 15:20) Karma článku: 3,41 | Prečítané:  808x

Dňa 22.11.2013 v Bratislave v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca, kde bol v roku 1805  podpísaný Bratislavský mier medzi Francúszkom a Rakúskom sme od Spoločnosti Ferdinanda Mertinenga (SFM) obdržali Krištáľové srdiečko vďaky ako vyjadrenie poďakovania za našu činnosť v oblasti filantropie a pomoci Tatrám.

Hlavný zámer pôsobenia SFM je podpora aktivít, ktoré pomáhajú dotvárať a rozvíjať humanistické tradície európskeho kultúrneho dedičstva.

Tento rok boli okrem nás ocenení aj pani Mária Hirschnerová, Ján Filc, otec Anton Srholec, chirurg Augustín Prochotský a slovenská tenisová hráčka Ľubomíra Bruteničová - Kurhajcová.

Pani Mária sa osobne stará o svojho postihnutého syna Edka, ktorý je pripútaný na lôžku a vyžaduje si 24 hodinovú starostlivosť.  Obdivuhodné je okrem iného aj to, že mimo starostlivosti o svojho syna musí pani Mária podnikať, aby ako živiteľka rodiny zabezpečila potreby rodiny; svoje, synove a ďalších detí.

Úžasný osud, ktorý tu vyznie veľmi sucho, ale pred pani Máriou by mal každý z nás, ktorí sme zdraví a máme relatívne všetko čo chceme, zložiť klobúk. Bolo z nej cítiť bezhraničnú lásku a obetu.  Obzvlášť dojemné to bolo keď zaznel Rachmaninov „Otče náš".

Ďalším oceneným bol otec selezián Anton Srholec. Určite poznáte večne usmiateho staršieho kňaza z Ivánky pri Dunaji, ktorý je nositeľom rádu Ľudovíta Štúra II. triedy a neochvejne sa zasadzuje za ľudí bez domova, ktorí potrebujú druhú a možno aj ďalšiu a ďalšiu šancu. On im ju dáva.

Krištálové srdce vďaky obdržal dlhoročný tréner Slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc.

A popri nich sme dostali cenu my.

Ako to hodnotím?

Prvé čo mi napadlo bola myšlienka akéhosi tajomného strachu a vďaky zároveň.

Iste je to ocenením pre nás všetkých, celý tím TOS, ktorý pracuje na napĺňaní našich cieľov. Poďakovali nám za prácu s mládežou vo forme Tatranskej dobrovoľníckej služby, za Encián a záchranu Jurkovičovej budovy a pomoc odchovancom a pod. To nie je to podstatné čo mi vtedy vírilo hlavou.

Pani Mária, otec Srholec, Ján Filc a TOS.

Pozeral som sa prítomným zo SFM do očí. Na jednej strane som im úprimne ďakoval za prejav vďaky a ich ocenenia. No na druhej strane som si stále viac a o to vážnejšie uvedomoval koľká zodpovednosť sa na nás teraz kladie.

Doteraz sme chceli, odteraz už musíme.

Pokračovať ďalej a neustať vo svojom snažení. Život nám ukazuje, že cesta ktorou sme sa vybrali - spájať pomoc ľudom s pomocou horám - je správna.

Prozreteľnosť asi vie, koľko nám môže naložiť záväzkov a zodpovednosti v živote zasvätenej službe a nám neostáva iné iba kráčať a slúžiť.

Niekde som čítal, že vraj najväčšou mocou je pomoc iným ľuďom.

Tak nám držte palce a ak máte chuť kráčajte s nami a pomôžte nám. Budeme radi ak nás bude čo najviac.

 

Patrik Kolesár

Kancelár TOS

 

Ocenený tím Tatranského okrášľovacieho spolku.

Ocenený tím Tatranského okrášľovacieho spolku.

Ocenená pani Mária Hirschnerová.

Ocenená pani Mária Hirschnerová.

Ocenený Ján Filc.

Ocenený Ján Filc.

Ocenený otec Anton Srholec.

Ocenený otec Anton Srholec.

Ocenený chirurg Augustín Prochotský.

Ocenený chirurg Augustín Prochotský.

Odcenená bola aj slovenská tenisová hráčka Ľubomíra Bruteničová – Kurhajcová.

Odcenená slovenská tenisová hráčka Ľubomíra Bruteničová – Kurhajcová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?