Galéria Encián opäť otvorená s FOR4!

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 1.1.2014 o 20:37 | (upravené 23.1.2014 o 15:09) Karma článku: 3,39 | Prečítané:  643x

V sobotu (14.12.) sme opäť otvorili Galériu Encián na Skalnatom plese pre širokú verejnosť. Na jeseň sme tu konečne zrekonštruovali odpad a kúrenie, ktoré tak opäť neohrozujú návštevníkov. Dúfam, že to bola posledná „katastrofa" a naša loď neohrozene pláva ďalej na ďalších 60 rokov :D Galériu sme zakladali s ambíciou vytvoriť priestor na netradičnom mieste pre kvalitné umenie. V kútiku duše sme mali ambíciu a počítali sme s medzinárodným umením. O to viac nás teší, že Janka Čepy zo Štrbského Plesa, medzi iným akademická maliarka, v lete spolu s priateľmi z krajín V4 vytvorila v rámci tvorivého sympózia pekné obrazy, ktoré práve vystavujeme.

 

Nazvali to For4. Ale kto tvorí For4?

 

Andrei Szocs /HU/ obraz  prepisuje do textu v Braillovom písme a text  zas transformuje do obrazu. Spája tak vizuálne a haptické zobrazenie  prostredia  okolo Štrbského plesa do jednej výpovede .

Ferenc Ficzek /HU/ vytvoril kolekciu 4 diel presvedčivo zvládnutej  maľby, k objektom s výrazovo silnou témou vodných tráv,  konárov a vetiev stromov.

Júlia Haluzová  /CZ-SK/ vyniká poetikou, atmosférickou ľahkosťou,  snovosťou  na jednej strane a na strane druhej ich súčasným popretím, ktoré  stavia na významovom  kontrapunkte.

Tomáš Tichý /CZ/ vo svojich dielach glosuje realitu okolo nás. Jeho témou sú nevyvážené, či neprirodzené  relácie  človeka, spoločnosti,  architektúry a prírody.

Anna Waligorska  a Sergiusz Powalka /PL/ chodili spolu do plenéru, maľovali tie isté motívy, blízke okolie a  masívy nad Štrbským plesom . Anna ich interpretuje ako impresie v realistickej rovine , ako  klasicky chápané  krajinné portréty s rešpektom  ku skutočnosti.  Sergiusz zase interpretuje z jemu vlastných minimalistických východísk dnes prekvapivo ako dramatickú topografiu svetla, tieňa a terénnych zlomov, geometricky abstrahovanú na farebne mierne zlovestnú, kryštalickú podstatu.

Andrea Bartošová /SK/ inšpirovaná prostredím  zachytáva  náladu okamžiku, zrkadlenie hladiny plesa, pohodu okolia.

Roland Neupauer /SK/ maľuje pomocou kombinácie analytického myslenia  a impulzívnosti. Aktuálne volí spontánne gesto a žiarivú farebnosť nelomených tónov.

Jana Čepa /SK/ sa zaujíma o uchopenie neuchopiteľného. Nálady, atmosféry, spomienky.  V najnovšej sérii obrazov, v Piete, sa  Tatry stali súčasťou vyjadrenia veľmi osobnej emócie.

Janka hovorí, že sympózia sú super. Dávajú priestor konfrontácii umelcovej individuality s kolektívom. Stret osobností jednotlivých umelcov nepopierateľne rozširuje chápanie a optiku umeleckého prejavu, formy interpretácií a v neposlednom rade je to obohatením aj samotných  umelcov či širokej verejnosti.

 

Preto vás pozývame  na Skalnaté pleso do Jurkovičovej budovy, Galérie Encián, každý deň od 10.00 do 15.00 prísť sa pozrieť ako chápu tatranskú krajiny umelci V4.

Paťo Kolesár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?