Tatranské Haraburdy (I. Časť) - Tatranská Lomnica

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 23.1.2014 o 15:23 | (upravené 23.1.2014 o 16:51) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  2353x

Hlavnou ideou projektu Tatranské Haraburdy je vyvolať diskusiu a prinútiť ľudí k úvaham! Kedže pôvodná stránka tatranské haraburdy už dlhšie z finančných dôvodov nefunguje, rozhodli sme sa ju presunúť do rubriky Tatranské Haraburdy na našom blogu. V prvej časti Vám prinášame haraburdy z Tatranskej Lomnice.

Tu je prehľad "harabúrd" z Tatranskej Lomnice.

 

Hotel Lomnica projektoval Gedeon Majunke, Investorom bola Spišská úverová banka v Levoči a postavili ho roku 1893. Na troch podlažiach bolo 28 hosťovských izieb, reštaurácia a kaviareň. Boli v ňom aj prvé kancelárie kúpeľného riaditeľstva a poštový úrad. Keď roku 1937 prebudovali terasu hotela Lomnica, vznikli pod ňou predajne kozmetiky, textilu, hračiek, suvenírov, holičstvo, kaderníctvo, neskôr vináreň a predajňa potravín.

Lit.: I. Bohuš: Premeny tatranských osád

_IGP8868.jpg

 

 

Letohrádok grófa Széchenyiho postavili roku 1915. Po jeho vyvlastnení tu v rokoch 1949 – 1959

sídlila Správa TANAP-u, do roku 1969 múzeum TANAP-u a do roku 2000 boli vo vile zamestnanecké byty. Po vysťahovaní nájomníkov budovu plánovali využiť na reprezentačné účely. Doteraz sa tak nestalo, roku 2010 ju predali súkromnému majiteľovi, ktorý ju naďalej necháva chátrať.

Lit.: I. Bohuš: Od ohnísk a kolíb po tatranské osady

_IGP8908.jpg

_IGP8905.jpg

 

 

Kúpeľný dom po otvorení roku 1896 predstavoval jednu z najreprezentatívnejších budov vo Vysokých Tatrách. Ešte dnes môžeme na chátrajúcej budove obdivovať detaily atraktívnej štukovej výzdoby. ANNO 1894 nad reliéfom mušle je spomienkou na rok výstavby. V dome bol bazén, vaňové kúpele, ordinácie, zamestnanecké byty, hosťovské izby, a neskôr, už v chátrajúcej budove drobné prevádzkarne služieb. Už v osemdesiatych rokoch minulého storočia bola budova v dezolátnom stave.

Lit.: I. Bohuš: Premeny tatranských osád

_IGP8899.jpg

V budúcej časti Vám predstavíme haraburdy z dalších tatranských osád.

(Spracoval Matej Turjaník)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?