Tatranské Haraburdy (Úvod)

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 23.1.2014 o 15:23 | (upravené 23.1.2014 o 16:52) Karma článku: 6,42 | Prečítané:  1381x

Hlavnou ideou projektu Tatranské Haraburdy je vyvolať diskusiu a prinútiť ľudí k úvaham! Kedže pôvodná stránka tatranské haraburdy už dlhšie z finančných dôvodov nefunguje, rozhodli sme sa ju presunúť do rubriky Tatranské Haraburdy na našom blogu. V úvode Vám prinášame stučný popis cieľa tohoto projektu.

Dlhodoba nás neteší stav niektorých historických budov stojacich na území Vysokých Tatier. Niektorí si ešte pamätáme ako sme v nich nakupovali mlieko alebo chodili na návštevi k priateľom, ktorý v nich bývali.

Dnes len bezútešne a najmä bezmocne chodíme okolo budov obohnaných vysokým plotom spoza ktorého na nás vykúkajú ošarpané omietky secesných striech, vykierov...

Kedže nemáme iné páky ako poukázať na stav niektorých budov na území Tatier a zároveň nemáme nástroje ako vlastníkov prinútiť k náprave tohto stavu, rozhodli sme sa tieto „haraburdy" skoncentrovať a kategorizovať na jednom mieste - tu na našom blogu. Veríme, že aspoň takto pritlačíme niektorých vlastníkov k záchrane týchto cenných architektonických skvostov, ktoré dotvárajú kolorit Vysokých Tatier.

Haraburda totiž predstavuje niečo nepotrebné, odhodené. Lenže my nechceme aby sa tieto stavby stali nechcenými a boli odsunuté nabok ako odhodené hračky. Chceme chodiť po parkoch, kde sú pekné budovy.

Budova spolu s okolitou zeleňou vytvára jeden konzistentný celok, ktorý pokojne a harmonicky vytvára jednotný kladný vzťah k okolitému prostrediu.

Dovolili sme si na blog umiestniť aj kultúrne pamiatky a pamätné miesta. Tu sme pojem haraburdy trochu nadniesli. Majú byť len metaforou starého. V tejto súvislosti nemajú pôsobiť hanlivo. Chceli sme ale, aby sme neprinášali len negatíva, ale aj pozitíva a aby sme ľudí motivovali vyhľadávať takéto a obdobné miesta.

 

Čítajte viac: http://tatransky.blog.sme.sk/c/347277/Tatranske-Haraburdy-I-Cast-Tatranska-Lomnica.html#ixzz2rEleigjU

(Spracoval Matej Turjaník)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?