Daždivé leto dáva dobrovoľníkom poriadne zabrať

Autor: Okrášľovací spolok Tatranský | 18.9.2014 o 6:33 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  625x

Leto sa už pomaly minulo ale dobrovoľnícka sezóna v Tatrách je stále v plnom prúde. Týždeň čo týždeň v Dome hostí galérie Encián na Skalnatom plese strieda nová partia dobrovoľníkov tú starú, ktorá si už svoje dobrovoľné „povinnosti“ v Tatrách splnila a odchádza preč, aby sa mohla opäť vrátiť. Resp. dúfame, že dobrovoľníci, ktorí k nám prichádzajú z rôznych kútov Slovenska, sa k nám ešte niekdy vrátia.

Dobrovoľnícky týždeň sa u nás začína v sobotu. Každý dobrovoľník príde na Skalnaté pleso sám za seba, aby sa postupne, počas nasledujúceho týždňa, mohol stať súčasťou niečoho väčšieho, čo má spoločnú myšlienku, jednotný cieľ. V spoločnej izbe si nájde svoju posteľ a počas víkendu pomaly spoznáva svojich spolubývajúcich a okolie svojho dočasného domova v horskom prostredí Vysokých Tatier – očakávajúc, čo si pre neho koordinátor Tatranskej dobrovoľníckej služby pripravil.

Ani sa nenazdá a po voľnom víkende je tu pondelkové ráno. Prichádza prvý z každodenných rozpisov prác – do ktorej časti národného parku sa v ten deň pôjde, čo sa bude robiť, vypočuje si základné inštrukcie a rady, no a už aj kráča spolu s ostatnými dobrovoľníkmi niektorou z mnohých malebných tatranských dolín.

Avšak pohyb po tatranských chodníkoch či po „kamenných moriach“ stúpajúcich k štítom je tento rok o čosi náročnejší. Klzké skaly, blato po členky. Príroda sa rozhodla, že aj napriek všemožným predpovediam počasia bude na nás z nebies každý deň spúšťať studené sprchy, často sprevádzané hromami-bleskami. Dobrovoľníci mnohokrát ani nestihnú vojsť do doliny a už ich počasie ženie preč. Alebo ak do tej doliny predsa len vojdú, tak sa musia každú chvíľu pozerať ponad rameno do neba, koľko času im ešte ostáva, kým príde to, čím im už od rána hrozí – búrka.

Tatranskí dobrovoľníci však nie sú žiadne B-čka. Aj napriek tomu, že nie každé ráno majú celkom vysušené oblečenie a topánky, vyrážajú opäť do terénu. Cez deň zažijú v skratke celoročné počasie, večer sa unavení, ale dúfame, že aj šťastní a spokojní, vracajú späť na Encián, aby sa ráno zas vydali napospas tohtoročnému veselému počasiu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V Izraeli hrozí vojna

Desiatky mŕtvych, stovky zranených.

Komentár Zuzany Kepplovej

Fico pokúša Krajniaka

Pomoc sa nedáva len tým, čo ju akože nezneužijú. To nie je odmena za dobré správanie.


Už ste čítali?